Slůňata

Ve třídě s dětmi pracují

Adéla Hanibalová – zástupkyně ředitelky

Lucie Krajlová – paní učitelka

Lucie Raková Lintymerová – asistentka pedagoga

Třídní vzdělávací program pro školní rok 2024/25

„Náš kamarád skřítek POZNÁVÁČEK“

Skřítek Poznáváček se stává od září součástí naší třídy, bude nás provázet a seznamovat nás s novými tématy, společně u dětí budeme rozvíjet všestranně harmonickou osobnost. Zaměříme se na řečovou výchovu, rozvoj slovní zásoby a komunikativních dovedností, na smyslové vnímání a soustředění se na činnost vhodně zvolenou motivací. S dětmi si vytvoříme pravidla třídy a společně budeme dbát na jejich dodržování a vhodné chování při pobytu ve školce i mimo školku. Budeme pokračovat v již zažitých návycích dětí z minulých let v MŠ. Děti budou vedeny k samostatnosti, učit se řešit problémy, získávat nové zkušenosti v krizových situacích, rozvíjet dětskou zvídavost, pohybové schopnosti a dovednosti. S dětmi budeme zkoumat přírodu a okolní svět formou bádání a experimentování. Povedeme děti ke zdravému životnímu stylu. Každé ráno si zacvičíme, budeme hrát pohybové hry a využívat všechna nářadí a náčiní v naší MŠ a v prostorách zahrady. Co nejvíce času budeme trávit venku, zejména na naší zrekonstruované zahradě, kde mají děti k dispozici houpací domeček, průlezky, skluzavky, domečky, kameniště, lanovou průlezku, pískoviště, koloběžky, odrážedla a mnoho dalšího.

Během celého školního roku se zaměřujeme:

• klademe důraz na adaptaci dětí v MŠ

• seznamujeme děti s pravidly třídy a vedeme je k jejich dodržování

• respektujeme individuální potřeby dětí

• umožňujeme dětem dostatečný prostor pro volnou hru a dále ji rozvíjíme

• snažíme se o klidné a přátelské klima třídy, úctu a toleranci mezi sebou navzájem

• děti podporujeme v jejich zájmech a posilujeme jejich zdravou sebedůvěru

• vedeme děti k samostatnosti při sebeobsluze a stolování

• nenutíme děti k jídlu, ale vedeme je, aby alespoň postupně ochutnaly

• rozvíjíme hrubou a jemnou motoriku dětí, slovní zásobu, správnou výslovnost

• vedeme děti k poznávání základních lidských hodnot

Kromě této náplně se budeme věnovat také dalším tématům k poznávání přírody a všech změn v ní v souvislosti se střídáním ročních období, ale budeme se také věnovat vědě – provedeme si přírodovědné pokusy a hry, technice, kultuře, lidskému zdraví, dopravě a dalším oblastem lidského života. Během roku oslavíme všechny významné svátky a zapojíme se také do všech celoškolních akcí.