Noc s Andersenem vznikla jako jedna z akcí českých knihoven, kterou se snaží získat zájem dětí o čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje, knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od vysedávání před televizí k počítačovým hrám a tabletům. Mnozí odborníci lámou hůl nad rozvojem čtenářských návyků, neboť se zdá, že dnešní děti příliš nečtou.

Známý pražský psycholog dr. V. Mertin tvrdí, že existuje jednoduchá cesta – dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je velké dobrodružství. Metoda osobního vzoru tak vedla v roce 2000 k první noci v knihovně v Uherském Hradišti. Byla to zároveň oslava Mezinárodního dne dětské knihy, který připadá na 2. dubna na celém světě v den narození známého dánského pohádkáře H. Ch. Andersena.

A následně se akce rozšířila do dalších knihoven, mateřských a základních škol…..

Také maše mateřská škola pořádá každý rok spinkání ve školce s pohádkou, hrami, soutěžemi, kreslením a třeba i překvapením. Je to krásné noční dobrodružství s knihou, na které děti rádi vzpomínají. Na památku každého ročníku si odnášení něco na památku.